Anyż gwiaździsty
Opis
Anyż gwiaździsty jest dalekowschodnią przyprawą pochodzącą z Chin i Wietnamu. W Europie pojawił się w XVII wieku. Zastosowanie znajduje zarówno w kuchni jak i w lecznictwie.
Całe lub zmielone owoce anyżu stanowią przyprawę, olej wytwarzany w procesie ekstrakcji parowej anyżu stosowany jest często jako dodatek do napojów, głównie do aromatyzowania niskoprocentowych likierów alkoholowych.
Anyż ma też właściwości lecznicze, działa rozkurczowo mając korzystny wpływ na proces trawienia i układ pokarmowy. Ma też działanie antybakteryjne i wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne oraz moczopędne. Używany jest też do leczenia kolki i reumatyzmu. Jest doskonałym dodatkiem aromatycznych herbat leczniczych.
Używany jest zarówno w kuchni orientalnej jak i europejskiej. W kuchni chińskiej anyż jest bardzo popularną przyprawą dodawaną w szczególności do dań z wołowiny, wieprzowiny, kurczaka oraz do zup. Kultury zachodnie przyjęły tę przyprawę bardziej do przygotowywania słodyczy, a także do aromatyzowania alkoholi, kompotów owocowych i dżemów.
Anyż gwiaździsty używa się w formie całych wysuszonych owoców lub w postaci zmielonej.
Lecznicza nalewka z anyżu gwiaździstego
- 20 g anyżu gwiazdkowego
- szklanka spirytusu
- szklanka wódki
- 2-3 łyżki miodu
Anyżowe gwiazdki wsyp do butelki ze spirytusem, zakręć ją i odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Następnie zlej płyn, odstaw go w ciemne i chłodne miejsce, a gwiazdki przełóż do butelki lub słoika, zalej wódką, dokładnie zakręć i odstaw na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie połącz oba płyny i dosłodź miodem.
Nalewkę można zażywać 3 razy dziennie po 15-20 kropli w łyżeczce płynu lub cukru.